DEĞİŞİM PROGRAMLARI (ERASMUS+ & MEVLANA) YABANCI DİL SINAVI
31.10.2017

Yeni uygulanacak sisteme göre, uluslararası değişim programlarına (Erasmus+ & Mevlana) başvuracak öğrenciler, başvuru esnasında kullanmak istedikleri sınav sonucunu kendileri beyan edecekler ve dil seviyelerine uygun olarak üniversite tercihi yapacaklardır. Bu nedenle başvuru esnasında dil sınavı sonucu bulunmayan öğrencilerin de faydalanabilmesi için dil sınavı, başvurulardan önceye alınmıştır. 

Değişim programlarına başvurmak isteyen öğrencilerin aşağıdaki dil sınavlarından en az birine sahip olmaları gerekir.

  1. YÖK tarafından denkliği kabul edilen bir yabancı dil sınav sonucu (son iki yılda alınmış). YÖK tarafından denkliği kabul edilen sınav listesine ulaşmak için: http://www.yok.gov.tr/documents/10279/30814109/EsdegerlikTablosu.pdf/
  2. 2016 ve/veya 2017 Erasmus+ Yabancı dil sınav puanı

Yukarıda belirtilen sınav sonuçlarından herhangi biri bulunmayıp, değişim programlarına başvurmak isteyen öğrencilerin bu sınava girmeleri gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen sınav sonuçlarından herhangi birine sahip olan öğrenciler de bu sınava girebilecektir.

Sınav; İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinde yapılacaktır. Öğrenim Hareketliliği’ne başvuracak öğrenciler, bölümlerinin anlaşmalarına göre tercih edebilecekleri üniversitelerin dil kriterlerine uygun olarak sınava girecektir. Bu kriterler iro.ogu.edu.tr adresinde Erasmus+ başlığı altındaki “İkili Anlaşmalar” sekmesinde yer almaktadır.

1 Aralık 2017 tarihinden itibaren aktif olacak "Dil Sınavı Başvuru Formu"nun en geç 10 Aralık 2017 saat 17.00'a kadar doldurulması gerekmektedir. Bu tarih ve saatten itibaren online başvuru sistemi kapanacak olup, başka başvuru alınmayacaktır.

Sınav yeri ve saati Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı tarafından ayrıca duyurulacaktır.

Dil sınavı başvurusu yapmak istiyorum.