TR | EN
DEĞİŞİM PROGRAMLARI (ERASMUS+ & MEVLANA) YABANCI DİL SINAVI (27 MAYIS 2019)
25.03.2019

 

DİKKAT: Bu bir Erasmus başvurusu değildir. Dil sınavının düzenleniyor olması, yakın zamanda Erasmus başvurusu olacağı anlamına gelmemektedir. Dil sınavı değişim programı başvurularından bağımsız olarak yılda iki kere düzenlenir ve değişim programı başvurusu (Erasmus veya Mevlana) sırasında öğrencilerin bu sınava veya aşağıda açıklaması verilen dil sınavlarından birine girmiş ve yeterli puan almış olması beklenir.

Lütfen Erasmus başvuruları için Çalışma Takvimimizi kontrol ederek, planlamanızı yapınız. 

 

Uluslararası değişim programlarına (Erasmus+ & Mevlana) başvuracak öğrenciler, başvuru esnasında kullanmak istedikleri sınav sonucunu kendileri beyan edecekler ve dil seviyelerine uygun olarak üniversite tercihi yapacaklardır.

Değişim programlarına başvurmak isteyen öğrencilerin aşağıdaki dil sınavlarından en az birine sahip olmaları gerekir. Aşağıda belirtilen sınav sonuçlarından herhangi biri bulunmayıp, değişim programlarına başvurmak isteyen öğrencilerin bu sınava girmeleri gerekmektedir.

  1. Değişim programı başvurusu tarihi itibariyle son iki yıl içerisinde alınmış bir Değişim Programları Yabancı Dil Sınavı puanı
  2. Değişim programı başvurusu tarihi itibariyle son 5 yıl içinde alınmış YDS, E-YDS veya YÖKDİL  Sonucu
  3. Değişim programı başvurusu tarihi itibariyle son 2 yıl içinde alınmış YÖK tarafından denkliği kabul edilen bir yabancı dil sınav sonucu . (YÖK tarafından denkliği kabul edilen sınav listesine ulaşmak için: http://www.yok.gov.tr/documents/10279/30814109/EsdegerlikTablosu.pdf/ )

 

Yukarıda belirtilen sınav sonuçlarından herhangi birine sahip olan öğrenciler de bu sınava girebilir. Öğrenci, değişim programı başvurusu esnasında hangi dil puanını kullanmak istiyorsa onu beyan edecek ve belgelendirecektir. 

Söz konusu sınava gerekçesiz ve gerekçesi belgelendirilmeden girilmemesi değişim programı başvurusunda puan kesintisi uygulanacaktır. Bu sebepten dolayı bu yabancı dil sınavının akademik takvime uygun olarak finallerden sonra gerçekleştirileceğini hatırlatırız. 

Sınav; İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinde yapılacaktır. Öğrenim Hareketliliği’ne başvuracak öğrenciler, muhakkak ​http://iro.ogu.edu.tr/Sayfa/Index/99/ogrenci-degisimlerine-gore bağlantısından bölümlerinin anlaşmalı üniversitelerini ve bu üniversitelerin istediği dil kriterlerini kontrol etmelidir. Lütfen anlaşma listenizde Almanca ve Fransızca dillerinden birini talep eden üniversite yoksa, bu sınavlara başvuru YAPMAYINIZ. (Staj hareketliliği kapsamında Almanca veya Fransızca konuşulan ülkelerden birine başvuru yapacak öğrenciler bu kapsamın dışındadır). 

Almanca ve Fransızca sınavı aynı anda yapılacağından, iki sınava birden başvuru mümkün değildir.   

22 Nisan 2019 tarihinden itibaren aktif olacak "Dil Sınavı Başvuru Formu"nun en geç 12 Mayıs 2019 saat 00.00'a kadar doldurulması gerekmektedir. Bu tarih ve saatten itibaren online başvuru sistemi kapanacak olup, başka başvuru alınmayacaktır.

Sınav yeri ve saati Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı tarafından ayrıca duyurulacaktır.

 

LÜTFEN "TÜMÜNÜ DİKKATLİ OKUDUM VE BAŞVURU YAPMAK İSTİYORUM" LİNKİNE TIKLAMADAN ÖNCE, UYARILARI OKUDUĞUNUZDAN EMİN OLUNUZ. 

Başvuru bağlantısına ulaşmak için tıklayınız. Bu bağlantı aynı zamanda iro.ogu.edu.tr> Erasmus+ Online Başvuru> Dil Sınavı Başvurusu alanında da yer almaktadır. LÜTFEN BAŞVURU KODUNUZU KAYDETMEYİ UNUTMAYINIZ.