TR | EN
DEĞİŞİM PROGRAMLARI ÇEVRİM İÇİ (ONLINE) YABANCI DİL SINAVI
13.12.2020

 

DİKKAT: Bu bir Erasmus başvurusu değildir. Dil sınavı değişim programı başvurularından bağımsız olarak yılda iki kere düzenlenir ve değişim programı başvurusu (Erasmus veya Mevlana) sırasında öğrencilerin bu sınava veya aşağıda açıklaması verilen dil sınavlarından birine girmiş ve yeterli puan almış olması beklenmektedir. Bu sınav sonucu SADECE Yazılı Yabancı Dil Sınavı yapılana kadar olan başvurularda kullanılabilir. Yazılı Yabancı Dil Sınavından sonra bu sınavdan almış olduğunuz puan GEÇERSİZ sayılacaktır.

 

Uluslararası değişim programlarına (Erasmus+ & Mevlana) başvuracak öğrenciler, başvuru esnasında kullanmak istedikleri sınav sonucunu kendileri beyan edecekler ve dil seviyelerine uygun olarak üniversite tercihi yapacaklardır.

Değişim programlarına başvurmak isteyen öğrencilerin aşağıdaki dil sınavlarından en az birine sahip olmaları gerekir. Aşağıda belirtilen sınav sonuçlarından herhangi biri bulunmayıp, değişim programlarına başvurmak isteyen öğrencilerin bu sınava girmeleri gerekmektedir.

  1. Değişim programı başvurusu tarihi itibariyle son iki yıl içerisinde alınmış bir Değişim Programları Yabancı Dil Sınavı puanı
  2. Değişim programı başvurusu tarihi itibariyle son 5 yıl içinde alınmış YDS, E-YDS veya YÖKDİL Sonucu
  3. Değişim programı başvurusu tarihi itibariyle son 2 yıl içinde alınmış ÖSYM ve YÖK tarafından denkliği kabul edilen bir yabancı dil sınav sonucu. (ÖSYM tarafından denkliği kabul edilen sınav listesine ulaşmak için: https://www.osym.gov.tr/TR,10358/esdegerlikler.html)

 

Yukarıda belirtilen sınav sonuçlarından herhangi birine sahip olan öğrenciler de bu sınava girebilir. Öğrenci, değişim programı başvurusu esnasında hangi dil puanını kullanmak istiyorsa onu beyan edecek ve belgelendirecektir. 

Söz konusu sınava gerekçesiz ve gerekçesi belgelendirilmeden girilmemesi değişim programı başvurusunda puan kesintisi uygulanacaktır.

Sınav; İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinde yapılacaktır. Öğrenim Hareketliliği’ne başvuracak öğrenciler, muhakkak ​http://iro.ogu.edu.tr/Sayfa/Index/99/ogrenci-degisimlerine-gore bağlantısından bölümlerinin anlaşmalı üniversitelerini ve bu üniversitelerin istediği dil kriterlerini kontrol etmelidir. Lütfen anlaşma listenizde Almanca ve Fransızca dillerinden birini talep eden üniversite yoksa, bu sınavlara başvuru YAPMAYINIZ. (Staj hareketliliği kapsamında Almanca veya Fransızca konuşulan ülkelerden birine başvuru yapacak öğrenciler bu kapsamın dışındadır). 

Almanca ve Fransızca sınavı aynı anda yapılacağından, iki sınava birden başvuru mümkün değildir.   

28 Aralık 2020 tarihinden itibaren aktif olacak "Dil Sınavı Başvuru Formu"nun en geç 24 Ocak 2021 saat 00.00'a kadar doldurulması gerekmektedir. Bu tarih ve saatten itibaren online başvuru sistemi kapanacak olup, başvuru süresi kesinlikle uzatılmayacaktır.

Sınav saati Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından ayrıca duyurulacaktır.

LÜTFEN "TÜMÜNÜ DİKKATLİ OKUDUM VE BAŞVURU YAPMAK İSTİYORUM" LİNKİNE TIKLAMADAN ÖNCE, UYARILARI OKUDUĞUNUZDAN EMİN OLUNUZ. 

Öğrenci için: Başvuru bağlantısına ulaşmak için tıklayınız. Bu bağlantı aynı zamanda iro.ogu.edu.tr> Erasmus+ Online Başvuru> Dil Sınavı Başvurusu alanında da yer almaktadır.

İdari Personel için: Başvuru bağlantısına ulaşmak için tıklayınız. Bu bağlantı aynı zamanda iro.ogu.edu.tr> Erasmus+ Online Başvuru> Dil Sınavı Başvurusu alanında da yer almaktadır.

LÜTFEN BAŞVURU KODUNUZU KAYDETMEYİ UNUTMAYINIZ.